Podsumowanie akcji "Bezpieczny pieszy" - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Podsumowanie akcji "Bezpieczny pieszy"

Data publikacji 16.04.2018

W miniony piątek mysłowiccy policjanci przeprowadzili na terenie naszego miasta działania „BEZPIECZNY PIESZY”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego.

W piątek na terenie naszego miasta od godziny 9.00 do 17.00 prowadzone były działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa pieszych. W akcji uczestniczyli policjanci z mysłowickiej drogówki. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na poruszanie się przechodniów oraz na kierujących naruszających prawa pieszych. Mundurowi podczas działań ujawnili 13 wykroczeń popełnionych przez pieszych oraz 4 popełnione przez kierujących względem pieszych. Wśród pieszych najczęściej dochodziło do łamania prawa poprzez przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, natomiast kierowcy najczęściej nieprawidłowo przejeżdżali przez oznakowane przejścia dla pieszych. Funkcjonariusze tłumaczyli uczestnikom ruchu, jak tragiczne w skutkach mogą być nieodpowiedzialne i niezgodne z przepisami zachowania na drodze.

Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. O tym powinni pamiętać zarówno piesi jak i kierowcy. Błąd popełniony na drodze, nieuwaga, lekkomyślność, nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, dla kierowcy często kończą się jedynie uszkodzeniem samochodu, natomiast w przypadku pieszego obrażeniami ciała albo nawet śmiercią.