Pobiegli w szczytnym celu

Data publikacji 09.10.2018

W miejscowości Hutki-Kanki odbyły się XV Ogólnopolskie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi. W tym roku na starcie stanęło ponad 300 zawodników, reprezentujących służby mundurowe z całego kraju. Nadrzędnym celem zawodów było uczczenie pamięci sierżanta Grzegorza Załogi, który w 2003 roku został śmiertelnie postrzelony podczas wykonywania czynności służbowych.

XV Ogólnopolskie Mistrzostwa w Biegu Przełajowym im. sierż. Grzegorza Załogi na stałe wpisały się w Centralny Kalendarz Imprez Sportowo-Rekreacyjnych Policji. Komendant Główny Policji objął go honorowym patronatem. Przed zawodami sportowymi Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Mariusz Krzystyniak wspólnie z kierownictwem komend powiatowych w Zawierciu i Będzinie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie sierż. Grzegorza Załogi. Wszyscy biorący udział w mistrzostwach minutą ciszy oddali hołd poległym na służbie.

Sierż. Grzegorz Załoga w dniu 10 sierpnia 2003 roku - podczas wykonywania czynności służbowych - podjął interwencję wobec dwóch sprawców najścia na mieszkanie i rozboju na jego właścicielu. W czasie pościgu za przestępcami, w następstwie użycia przez nich broni palnej, został śmiertelnie postrzelony. Grzegorz Załoga został pośmiertnie mianowany przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stopień sierżanta oraz odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi za Dzielność. Ówczesny Komendant Główny Policji gen. insp. Leszek Szreder uhonorował sierż. Grzegorza Załogę wpisem do Księgi Pamięci i umieszczeniem jego nazwiska na Tablicy Pamięci Komendy Głównej Policji.

Do zawodów zgłosiło się ponad 300 zawodników, reprezentujących jednostki policji z całego kraju, Straż Miejską, Straż Graniczną i Lasy Państwowe. Poza służbami mundurowymi, w biegu  rywalizowały także reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych o profilach mundurowych oraz zawodniczki i zawodnicy w klasyfikacji otwartej. Tradycyjnie zawodnicy biegali na terenie duktów leśnych w pobliżu campingu im. sierż. Grzegorza Załogi w miejscowości Hutki – Kanki w gminie Łazy. Dla zawodników przygotowano trasę o długości 3,6 km. Najmłodsi biegaczy mieli do pokonania jedną pętlę, kobiety 2 - łącznie 7,2 km, natomiast mężczyźni 3 - łącznie 10,8 km. Mysłowicką komendę policji reprezentowało trzech funkcjonariuszy, którzy ukończyli bieg z dobrymi czasami.