Policyjne działania „Alkohol i narkotyki” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Policyjne działania „Alkohol i narkotyki”

Data publikacji 12.01.2019

Dzisiaj policjanci mysłowickiej "drogówki" prowadzą akcję „Alkohol i narkotyki”. Ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierowców jeżdżących pod wpływem narkotyków lub innych środków odurzających i alkoholu to jeden z celów policyjnych działań. Akcja rozpoczęła się o godzinie 6.00 i zakończy jutro rano.

Każdy kierowca prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest potencjalnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Używki te przede wszystkim zaburzają koncentrację, zmniejszają szybkość reakcji oraz powodują błędną ocenę odległości i prędkości.

Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.

Dlatego, jeżeli wczoraj piłeś alkohol, to dziś nie wsiadaj za kierownicę !!!

W 2018 roku zatrzymano 51.615 nietrzeźwych kierujących, przy 55.264 nietrzeźwych w roku 2017.

Zapamiętaj !

  • jeżeli wybierasz się na imprezę, na której będzie serwowany alkohol zastanów się, czy nie lepiej zostawić samochód w domu,
  • nie wyśmiewaj się z niepijących, nie nakłaniaj ich do picia, nie namawiaj kierowców do picia toastów,
  • jeśli jesteś gospodarzem przyjęcia, na którym serwowany jest alkohol zadbaj o bezpieczny powrót zmotoryzowanych gości lub zapewnij im nocleg,
  • jeśli jesteś pasażerem, nigdy nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który pił alkohol, powstrzymaj go żeby nie prowadził pojazdu.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, w każdej jednostce Policji możemy poddać się takiemu badaniu!