Bądźmy ostrożni na drodze - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Bądźmy ostrożni na drodze

Data publikacji 19.09.2019

Dla osób pieszych i kierowców zaczyna się najtrudniejszy dla bezpieczeństwa, zwłaszcza tych pierwszych, okres – jesień. Trudne warunki atmosferyczne i coraz szybciej zapadający zmrok wpływa na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Ale to przede wszystkim od naszego zachowania zależy, czy zbliżająca się jesień upłynie pod znakiem tragicznych zdarzeń drogowym. Nie dopuśćmy do tego – zarówno jako kierowcy oraz piesi – bądźmy ostrożni i widoczni na drodze.

W ciągu ostatniego tygodnia w naszym mieście doszło do dwóch potrąceń pieszych przechodzących przez oznakowane przejścia. Osoby te miały bardzo dużo szczęścia, ponieważ poza otarciami nie odniosły poważnych obrażeń. Niestety nie zawsze tak będzie, dlatego apelujemy zarówno do kierowców jak i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach.

Kierowcy widząc przejście dla pieszych powinni dostosować prędkość do panujących warunków, żeby w sytuacji nagłej mieć możliwość bezpiecznego zatrzymania pojazdu. Piesi przed rozpoczęciem przechodzenia przez jezdnię powinni upewnić się, że nie wymuszą na kierowcy gwałtownego hamowania. Należy też starannie rozejrzeć się we wszystkie strony i zachować ostrożność również w trakcie przechodzenia.

Zbliżająca się jesień nie będzie sprzyjać bezpieczeństwu na drodze. Szybciej zapadający zmrok, opady deszczu, mgły powodować będą ograniczenie widoczności na drogach. Dokładając do tego ciemne ubrania, kaptury i parasole zmniejszamy ją do minimum. Należy pamiętać, że piesi, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych  na pieszych, rowerzystów i motocyklistów i motorowerzystów na obszarze zabudowanym lecz pamiętajmy o tym, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Apelujemy, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Mokra i śliska jezdnia nie jest sprzyjającym elementem. Dodatkowym utrudnieniem są często leżące na jezdni liście - w takich warunkach droga hamowania może niebezpiecznie się wydłużyć. Poranne przymrozki powodują, że szyby i lusterka pojazdów może pokryć warstwa szronu i lodu – niestety wiele osób w trakcie porannego pośpiechu zapomina albo nie ma czasu  nawet na ich przetarcie.

Warto pamiętać, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinniśmy przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania, a jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 m, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe – takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg. Zalecamy także, by sprawdzić stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) i oświetlenie pojazdu.