BEZPIECZNY I ŚWIADOMY SENIOR - 2018 - bezpieczny pieszy - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

2018 - bezpieczny pieszy

BEZPIECZNY I ŚWIADOMY SENIOR

Data publikacji 13.03.2018

Mysłowiccy policjanci spotkali się z seniorami w Domu Dziennego Pobytu Złota Jesień w Mysłowicach przy ul. Świerczyny. Głównym celem spotkania było przekazanie seniorom wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.

W dniu 12.03.2018 r. w Mysłowicach przy ul. Świerczyny 1 w Domu Dziennego Pobytu Złota Jesień odbyło się spotkanie z seniorami, któego  tematem było: bezpiecznie na rowerze i pieszo. W trakcie spotkania policjantka z mysłowickiej drogówki zachęcały seniorów do poświęcenia większej uwagi na drodze. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które bardzo często doprowadzają do potrącenia pieszego. Policjantka poinformował również zebranych o bezpiecznym poruszaniu się rowerami oraz o prawidłowym wyposażeniu jakie powinien posiadać ich rower aby podróże były bezpieczne. Policjanci sugerują seniorom, by przed wejściem na przejście dali znać kierowcy, że chcą przejść poprzez wyciągnięcie ręki. Gest ten ma na celu zasygnalizowanie kierowcom, że pieszy wchodzi na jezdnię. Nie oznacza to jednak, że pieszy po wykonaniu tego gestu ma bez zastanowienia wejść na drogę nie upewniając się, czy istnieje taka możliwość.

W drugiej części spotkania policjant mysłowickiej komendy omówił kategorie przestępstw, których ofiarami często padają osoby starsze. Dokładnie omówił mechanizm działania przestępców oraz jak należy się zachować, aby nie zostać ofiarą fałszywych „wnuczków” i innych oszustów.

Na spotkaniu przypomniano informację o karcie ICE. Noszenie przy sobie wypełnionej karty ICE ułatwi osobom zaangażowanym w akcję ratowniczą kontakt z bliskimi poszkodowanego, a także może pomóc w jego identyfikacji czy zdobyciu kluczowych informacji dotyczących stanu jego zdrowia, przyjmowanych leków czy odbywanej terapii.

Na zakończenie mundurowi odpowiedzieli na pytania , które nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.