Wiadomości

STOP CYBERPRZEMOCY

"Budowanie lokalnego systemu przeciwdziała przemocy". Co to jest cyberprzemoc, jak jej unikać, u kogo szukać pomocy i jakie są jej konsekwencje?

Na te wszystkie pytania można było uzyskać informacje i odpowiedzi podczas IX Konferencji pod patronatem Prezydenta Miasta w Mysłowicach Edwarda Lasoka poświęconej lokalnemu systemowi przeciwdzałania przemocy. Organizatorem spotkania była pani mgr Sylwia Komraus Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysłowicach. Wczorajsze spotkanie  w całości poświęcone zostało cyberprzemocy.  To negatywne zjawisko wykorzystuje media elektroniczne, takie jak internet czy telefonia komórkowa. W swej lekkiej odmianie, opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przybierając głównie formę wyzywania, straszenia, lub poniżania kogoś w internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Zdecydowanie bardziej drastyczną formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, dokonywanie wpisów na forach dyskusyjnych, czy też robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie ich w Internecie bez zgody osoby nagrywanej.

Na zaproszenie organizatora konferencji, jednym z prelegentów był policjant Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach asp. Kazimierz Toborowicz, który przeprowadził wykład dla uczestników konferencji. Dokładnie omówił w jaki sposób najczęściej dochodzi do przemocy w świecie wirtualnym, jak się przed nią bronić i z kim należy się kontaktować w przypadku, kiedy podejrzewamy, że staliśmy się ofiarą takich zachowań ze strony innych osób. Szczegółowo omówiono czyny, za które sprawcy mogą ponieść konsekwencje prawne, w tym przestępstwa naruszające godność i dobre imię innych osób, czy też prawa autorskie.

Powrót na górę strony