Na spotkaniu z seniorami - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Mysłowicach

Wiadomości

Na spotkaniu z seniorami

Data publikacji 22.03.2018

Policjanci mysłowickiej komendy spotkali się z seniorami w klubie “WIGOR”. Tematem spotkania było szeroko rozumiane bezpieczeństwo, a w szczególności wybrane przestępstwa, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze.

W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie przedstawicieli policji z grupą seniorów w klubie “WIGOR”. Zebrani seniorzy usłyszeli rady o tym, jak nie paść ofiarą oszustów. Funkcjonariusze przedstawili najczęściej spotykane metody działania oszustów i złodziei. Opowiedzieli jak zachować się w takich sytuacjach i co zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępców. Szczególną uwagę poświęcono oszustwu metodą „na wnuczka" czy “na policjanta”.

Sprawcy na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze. Podają się za członka rodziny: wnuczka, syna, przyjaciela, kolegę. Twierdzą, że mieli wypadek bądź inne traumatyczne przeżycie i potrzebują pilnie pieniędzy. Upatrzonej ofierze mówią, że sami nie mogą odebrać pożyczki, dlatego wyślą znajomego, którym de facto jest sam oszust. Głównym celem spotkania było podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób starszych i kształtowanie w nich właściwych postaw w kontaktach z nieznajomymi, którzy mogą mieć przestępcze zamiary.

W drugiej części spotkania mundurowi zachęcali również do prawidłowych zachowań na drodze, okazywania większej życzliwości, powstrzymania się od agresji i przestrzegania przepisów prawa. Pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie przy czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych – są to zachowania, które mogą doprowadzić i bardzo często doprowadzają do potrącenia pieszego. Przypomniano również o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania w stosunku do kierowców, ponieważ pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, który w kontakcie w pojazdem nie na żadnych szans.